Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Először diagnosztizáltak Ebolával egy beteget az USA-ban: a férfi szeptember 20-án érkezett az országba Libériából, a tüntetek 6 nappal később jelentkeztek rajta.
Egy dallasi kórházban pozitív eredménnyel zárult egy páciens Ebola-vizsgálata. Ez az első eset, hogy az Egyesült Államokban diagnosztizálták a betegséget – közölte kedden az amerikai járványügyi és megelőzési hatóság (CDC). A beteget, akiről csak annyit közöltek, hogy felnőtt férfi, és szeptember 20-án érkezett az országba Libériából, a Presbiteriánus Kórházban vasárnap óta elkülönítve ápolják. A férfin, akinek állampolgárságát nem közölték, az Egyesült Államokba történt visszatérése után hat nappal kezdtek mutatkozni a betegség tünetei. Ez előtt még felkereste néhány rokonát. A hivatalos tájékoztatás szerint azokat az utasokat, akik a férfival egy repülőgépen érkeztek az Egyesült Államokba, nem fenyegeti veszély.
A Fehér Ház közlése szerint az esetről tájékoztatták Barack Obama elnököt is. Thomas Frieden, a CDC igazgatója kijelentette, hogy „minden kétséget kizáróan” sikerül megakadályozni az Ebola széles körben történő elterjedését az Egyesült Államokban. Az elnök és az igazgató „beszéltek a beteg szigorú elkülönítéséről és ápolásáról, valamint arról, hogyan derítik fel, hogy az illető kikkel került kapcsolatba” – olvasható a washingtoni közleményben.
Az első egyesült államokbeli Ebola-beteg felfedezésének hírére jelentősen emelkedtek a betegség ellenszerének kifejlesztésén dolgozó cégek, az Inovio Pharmaceuticals és a NewLink Genetics részvényárfolyamai.
Amerikában július 27. óta 12 emberen végeztek el Ebola-tesztet, de mindegyik negatívnak bizonyult. Az idei járvány eddig több mint 3 ezer emberéletet követelt Nyugat-Afrikában, és néhány, a térségben járó amerikai is megfertőződött. Négy, Ebolával fertőzött amerikai önkéntes segélymunkást Atlantában, illetve Nebraskában ápolnak, egy orvost pedig megfigyelés alatt tartanak.
A mostani a legsúlyosabb Ebola-járvány
Barack Obama bejelentette, hogy az Egyesült Államok 3000 katonát vezényel és 1700 ágyból álló kórházi kapacitást visz Nyugat-Afrikába, a járvány elleni küzdelem támogatására, valamint segélymunkások ezreit fogja kiképezni. A Pentagon keddi közlése szerint 1400 katonát október végéig vezényelnek Libériába.
Az Ebola szerepelt az ENSZ-közgyűlés általános vitájával párhuzamosan megtartott egyik tanácskozás napirendjén is, amelyen Obama is felszólalt. Az elnök házigazdája volt annak az egészségügyi csúcstalálkozónak is, amelyet a múlt héten, több mint 40 ország vezetőinek részvételével tartottak a Fehér Házban.
A mostani a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti felfedezése óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra, Libériára és Szenegálra is átterjedt.
A vírus vérrel és más testnedvekkel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége. Az Ebola-vírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.